Portal Estetica.hr, jedini specijalizirani medij u Hrvatskoj posvećen estetskoj medicini i kirurgiji, ponovno je u intervjuu ugostio prim. dr. Zorana Veira.
Intervju prenosimo u cjelosti.
Iza Vas su godine iskustva u estetskoj, plastičnoj i rekonstruktivnoj kirurgiji. U kojem ste se segmentu baš profilirali? Svaki kirurg ima svoje uže područje u kojem se osjeća „kao doma“. Koja je vaša najuža ekspertiza?
“Iako mogu reći kako je iza mene bogato iskustvo u gotovo svim segmentima plastične, estetske i rekonstruktivne kirurgije, najviše sam se profilirao u području kirurgije dojke – kako onkoplastične, tako i estetske. Osim toga, u užu ekspertizu mogu svrstati i kirurške korekcije abdomena te liposukcije, a kad je u pitanju lice – zahvat u kojem sam najstručniji je blefaroplastika, odnosno kirurška korekcija očnih kapaka”.
Poznati ste i po složenim rekonstrukcijama, koji je najteži slučaj koji pamtite?
„S obzirom na to da radim i na KBC Rebro, redovno se susrećem sa složenim i zahtjevnim slučajevima – čije rješavanje zahtijeva timski rad više kirurga. U radu se susrećem i s rekonstrukcijama traumatskih ozljeda nastalih u prometnim nesrećama, kao i s rekonstrukcijama nakon ozljeda radnim strojevima i pirotehničkim sredstvima, koje su često vrlo složene. U cjelokupnoj dosadašnjoj karijeri teško mi je izdojiti najteži slučaj koji pamtim, no uvijek sam posebno osjetljiv na ozljede kod djece, u kojima često kao posljedica ostaje invaliditet. Posebno su teške rane nastale eksplozivnim sredstvima, odnosno pirotehnikom – tako pamtim jednog mladog dečka iz Čakovca, koji je zadobio tešku ozljedu desne šake, u toj mjeri ozbiljnu da je bila praktički za amputaciju. Srećom, mnogobrojnim operacijama uspjeli smo spasiti šaku; i to ne samo spasiti, već je danas riječ o čovjeku koji ima odličnu funkciju šake i – svira harmoniku!
Osim tog slučaja, kao vrlo zahtjevnu pamtim i rekonstrukciju mekog oglavka glave nakon liječenja tumora mozga. Defekt je pokriven leđnim mišićem mikrokirurškom tehnikom – a u toj sam operaciji zaista otišao korak dalje kako bih pomogao pacijentu. Napravili smo transplantaciju kose u leđni mišić, kojim smo zatim pokrili defekt na glavi pacijenta – a to smo predstavili kao inovaciju te slučaj publicirali u eminentnim svjetskim časopisima. Ako bih izdvajao jednu stvar na koju sam najponosniji, mogu izdvojiti taj slučaj.
Kad su u pitanju kompleksni zahvati, izvodim i endoskopske rekonstrukcije prsne kosti omentum režnjem, i tu sam metodu uveo prvi u Hrvatskoj. Svakako bih istaknuo cijeli tim u KBC Rebro, jer radimo vrlo složene rekonstrukcije dojke vlastitim tkivom, mikrokirurškom tehnikom. Prof. dr. sc. Davor Mijatović stvorio je zaista pozitivno ozračje i uvjete u kojima možemo pratiti europske trendove, ali i postavljati neke nove. Osim toga, vodimo računa o educiranju mlađih kolega – jer neke se stvari mogu naučiti jedino od iskusnijih liječnika, a ne iz knjige.”
Kakvo je bilo Vaše dosadašnje radno iskustvo? Koje Vam je radno mjesto bilo najzahtjevnije, a gdje (i od koga) ste najviše naučili?
“Kirurgija je ‘zanat’, koji se uči prvenstveno u operacijskoj sali. Prve sam korake naučio u Slavonskom Brodu, od izvrsnog kirurga dr. Jerkovića i drugih kolega u Slavonskom Brodu. Edukaciju sam nastavio pod mentorstvom renomiranih kirurga – prof. dr. sc. Zdenka Staneca i dr. Maria Zambellija, kao i prof. dr. sc. Unušića te prof. dr. Milomira Ninkovića, koji se smatra jednim od najboljih kirurga na svijetu.
Bolnica u Slavonskom brodu mjesto na kojem sam zapravo započeo učenje kirurgije i uvijek će mi ostati u lijepom sjećanju. Kasnije sam edukaciju iz opće kirurgije nastavio u Zagrebu, na KBC Sestre milosrdnice, KB Dubrava i KBC Zagreb, dok sam subspecijalizaciju iz plastične, estetske i rekonstruktivne kirurgije odradio na KB Dubrava i KBC Rebro, pod mentorstvom prof. dr. sc. Zdenka Staneca – vrhunskog kirurga i čovjeka.
Mnogo sam tijekom karijere vidio i naučio i od dr. Maria Zambellija, kojeg smatram jednim od najboljih domaćih kirurga.”
Što Vam je najveći užitak u poslu?
“Najveći užitak u mom poslu ujedno je i razlog zbog kojeg se bavim medicinom – a to je osjećaj da sam nekome pomogao, nekoga izliječio, poboljšao nekome izgled, kvalitetu života. Ukratko, zadovoljstvo na licu pacijenta.”
Jedna od vaših specijalnosti je i facelifting, odnosno kirurško zatezanje lica. Mnogo se danas može postići i nekirurškim metodama, a kada je najbolje raditi facelifting?
“Nema univerzalnog odgovora. Facelifting je najbolje raditi onda kad za njega postoji indikacija, što nije isto kod svake osobe. Osim toga, važno je da postoji i realna želja, odnosno odluka pacijenta – jer je ipak riječ o operativnom zahvatu. Ako moram odrediti neki vremenski okvir, onda bi to bilo oko 50. godine, no mnogo je čimbenika koji utječu na stanje kože, brzinu starenja i izraženost znakova starenja – pa tako i na potrebu za kirurškim zatezanjem lica. Prvenstveno to su genetika i stil života, tjelovježba, ranije izvođeni neinvazivni tretmani, njegovanje kože i slično.”
Među najvećim ste stručnjacima i u području liposukcije. Kombinirate li često kirurški pristup s neinvazivnim metodama i što Vam se pokazalo kao najbolje?
“U liposukciji imam zaista mnogo iskustva i smatram da sam u tome dosta dobar. Naravno, koristim i nekirurške metode – sofisticirane uređaje koji daju izvrsne rezultate. Volim pratiti što se novo pojavljuje u polju aparativnih tehnika pa sam upravo nabavio izvrstan uređaj – INDIBA® activ, koji se bazira na radiofrekvenciji te ima mnoge primjene, kako u pripremi, tako i u postoperativnom oporavku. Osim toga, koristi se u estetici, za zatezanje kože i topljenje potkožnog masnog tkiva, ali i u rehabilitaciji pacijenata u svrhu stanične terapije. Koriste ga i vrhunski sportaši, poput nogometaša FC Barcelona, kao i prvi reket svijeta, Carlos Alcaraz.”
Za koje zahvate Vaši pacijenti u poliklinici pokazuju najveći interes?
“Najveći interes pacijenti pokazuju za operacije grudi, liposukcije, oblikovanje tijela vlastitom masti, facelifting, kirurške korekcije kapaka, operacije uha i estetske korekcije intimnog područja. Mogu reći da sam među prvima u Hrvatskoj počeo raditi estetske operacije intimne regije.”
Postoji li način da grudi podignemo bez operacije?
“Opuštene grudi se primarno podižu operacijom, jer je u pitanju i višak kože, i opušteno tkivo, i smanjenje volumena – što ne možemo korigirati bez kirurškog zahvata. U blažim slučajevima opuštenih grudi, augmentacija s implantatima će povećati, ali i podići grudi, dok je kod izražene opuštenosti potrebno i podizanje grudi. Možemo na tkivo djelovati i Aptos nitima i sličnim proizvodima, no ključno je – iskustvo i širok raspon vještina kirurga, kako bi pravilno procijenio što je moguće napraviti kod dotične pacijentice.”
Možemo li zategnuti kožu na trbuhu nakon trudnoće ili mršavljenja bez operacije?
“Ponovno – ovisi o izraženosti problema. Višak opuštene kože na području trbuha možemo zategnuti i bez operacije, no samo ako nije riječ o prevelikom višku kože – i naravno, ako su vam na raspolaganju najbolje aparativne tehnologije te bogato iskustvo, znanje i vještine.
Jer liječnik je taj na kojem leži odgovornost pravilnog odabira metode, tehnike i u konačnici kombinacije postupaka koji će pružiti najbolje rezultate. Kad je u pitanju zatezanje kože na trbuhu, uređaj INDIBA® activ djeluje i na mišiće, i na fascije i na kožu – pa je učinak tretmana zaista značajan. U kombinaciji s mezoterapijama i carboxy tretmanima za kvalitetu kože te HIFU tehnologijom, postižemo stvarno sjajne rezultate.”
Izvor: Estetica.hr